Дії населення у разі аварії на Запорізькій АЕС


ОПОВІЩЕННЯ ПРО НАДЗВИЧАЙНУ СИТУАЦІЮ

Запам’ятайте! Звуки сирен, сигнально-гучномовних пристроїв, переривисті гудки інших сигнальних засобів, транспорту, означають сигнал цивільного захисту «УВАГА ВСІМ!». Також, сповіщення про виникнення НС буде здійснено в застосунку на телефоні «ТРИВОГА» шляхом передачі сигналу «РАДІАЦІЙНА НЕБЕЗПЕКА».

Почувши його, терміново ввімкніть радіоприймач або телевізор (місцеві канали) та прослухайте повідомлення місцевих органів влади.

Також, у разі виникнення НС інформацію про подію та заходи, які потрібно виконати, буде доведено на інтернет-ресурсах:

1) офіційних сайтах:
обласної державної адміністрації https://www.zoda.gov.ua;
Департаменту з питань цивільного захисту населення облдержадміністрації http://depczn.zoda.gov.ua
2) в месенджері «Telegram» в каналах:
«Юрій Малашко/Запорізька обласна військова адміністрація»;
3) на сторінках соціальної мережі «Facebook»:
«Запорізька обласна державна адміністрація / Юрій Малашко».

Завчасно забезпечте як найшвидший доступ (пошук) зазначених інтернет-ресурсів (підписка, добавлення в закладку «Обране» тощо).

 

ДІЇ В ПЕРШІ ГОДИНИ АВАРІЇ

Щойно стало відомо про небезпеку радіоактивного забруднення, слід негайно одяг-нути на себе та дітей протигаз, респіратор, протипилову тканинну маску або ватно-марлеву пов’язку та пройти до укриття, якщо воно знаходиться в безпосередній близькості.

Якщо захисна споруда знаходиться надто далеко та відсутні засоби захисту органів дихання, необхідно залишатись вдома.

Довідково. Коефіцієнт ослаблення радіації будинками та спорудами залежить від будівельного матеріалу, конструкції та поверховості: дерев’яні будинки послаблюють радіацію у 2-3 рази а підвали цих будинків – у 7-10; одноповерхові кам’яні – 10, їх підвали – 40-50; багатоповерхові кам’яні будинки – у 400-500, а їхні підвали (сховища) – у 1000 разів.
Увімкнути всі можливі засоби масової інформації та слідкувати за повідомленнями та розпорядженнями місцевих органів влади. Тим часом закрити вікна, двері, зашторти їх щільною тканиною або ковдрою. Закрити вентиляційні канали, віддушини, заклеїти щілини у віконних рамах.

Упакуйте продукти харчування у герметичні пакети (загорніть у декілька шарів папе-ру, складіть у банки, каструлі або пакети) та приберіть до холодильника.

Створіть запас води, заливши її в посуд з кришками чи пробками.

Приготуйте найпростіші засоби спеціальної обробки – мило, мильний розчин.

Підготуйтеся до можливої евакуації.

Проінформуйте сусідів. Уникайте паніки.

Тримайте постійно ввімкненими засоби передачі інформації, чекайте подальших по-відомлень місцевих органів влади.

БЕЗПЕЧНЕ ХАРЧУВАННЯ

Готувати та приймати їжу потрібно в закритих приміщеннях.

Вживайте лише ті продукти харчування, які зберігалися в холодильниках, закритих ящиках, скринях, в підвалах, погребах або були куплені в торгових мережах.

Продукцію з індивідуальних господарств, особливо молоко, зелень та фрукти можна споживати тільки з дозволу органів охорони здоров’я.

Воду використовуйте лише з перевірених джерел.

Перед прийомом їжі використовуйте 0,5% розчин питної соди для полоскання рото-вої та носової порожнини.

ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ ТА ОСОБИСТОЇ ГІГІЄНИ

Намагайтеся якомога менше знаходитися на вулиці, а якщо є необхідність покинути приміщення – обов’язково одягайте засіб індивідуального захисту органів дихання, голов-ний убір, плащ, чоботи, рукавички.

Виходьте на вулицю лише на час, установлений режимом радіаційного захисту. Ді-тей на вулицю виводити не можна. Запобігайте потраплянню опадів на тіло й одяг.

При поверненні додому помийте або обітріть мокрою ганчіркою взуття, верхній одяг витрусіть, почистить вологою щіткою та при можливості залиште поза приміщенням.

Обличчя, руки, шию ретельно обмийте, прополощіть ротову та носову порожнину 0,5% розчином питної соди.

У всіх приміщеннях, де перебувають люди, щодня проводьте вологе прибирання із застосуванням миючих засобів.

 

ЙОДНА ПРОФІЛАКТИКА

Оповіщення та інформування населення про початок проведення йодної про-філактики проводиться місцевими органами виконавчої влади.

Йодна профілактика проводиться шляхом прийому внутрішньо пігулок йодиду калію, а в разі відсутності – 5% настойки йоду.

Дорослим і дітям після 12 років – 130 мг або 44 краплі 5% настойки йоду на 0,5 склянки води за один прийом.

Дітям від 3 до 12 років 65 мг або 22 краплі 5% настойки йоду на 0,5 склянки води за один прийом.

Дітям від 1 місяця до 3 років 32 мг за один прийом.

Дітям до 1 місяця 16 мг за один прийом.

Прийом вагітними жінками – обов’язково з одночасним прийманням калію перхлорату 75 мг.

Оповіщення про початок та закінчення проведення йодної профілактики проводиться місцевими органами влади.

 

ЕКСТРЕНА ВАЛІЗА

Підготуйте екстрену валізу заздалегідь та покладіть до неї або зручний для перене-сення мішок наступні речі:

 • документи (паспорт, військовий квиток, документи про освіту, свідоцтво про шлюб і народження дітей, трудову книжку, пенсійне посвідчення тощо).
 • гроші, кредитні картки.
 • дублікати ключів від будинку, авто.
 • в герметичній упаковці комплект нижньої білизни (2 пари), шкарпетки бавовняні (2 пари) і вовняні, запасні штани, сорочка або кофта, плащ- дощовик, в’язана шапочка, рука-вички, шарф. Зручне, надійне взуття. Упакуйте продукти харчування у герметичні пакети (загорніть у декілька шарів паперу, складіть у банки, каструлі або пакети)
 • аптечка першої допомоги, зібрана згідно ваших потреб.
 • запас їжі на кілька днів – все, що можна їсти без попередньої обробки, не займає ба-гато місця і довго зберігається.
 • запас питної води на 1-2 дні.
 • посуд (казанок, фляга, ложка, кружка металева 0.5 л, розкладний стаканчик).
 • сірники, запальничка.
 • ліхтарик (краще кілька) і запасні батарейки до нього.
 • засоби гігієни (зубна щітка і зубна паста, мило, рушник, туалетний папір, кілька упаковок одноразових сухих серветок, вологі серветки). Жінкам – засоби інтимної гігієни. Можна взяти бритву і манікюрний набір.
 • сімейні цінності, реліквії, але в жодному разі не на шкоду всьому іншому.

Цей список не є вичерпним. Ви можете його доповнити іншими речами, але маєте пам’ятати, що загальна вага особистих речей на кожного члена сім’ї не повинна переви-щувати 50 кг.

На валізу прикріпіть бирку з прізвищем, іменем, адресою проживання. На бирці дитя-чих речей крім того вкажіть рік народження дитини.

Дітям дошкільного віку вкладіть в кишеню записку із зазначенням прізвища, ім’я, по батькові, домашньої адреси, а також контактні дані батьків.

 

ЗАВЧАСНА ПІДГОТОВКА ДО ЕВАКУАЦІЇ

Враховуючи введення воєнного стану в державі та оперативну обстановку, яка склалася на території області, максимально сплануйте виїзд до безпечної зони (це зона понад 50 кілометрів від ЗАЕС) особистим транспортом, зокрема за допомогою родичів, сусідів, друзів, знайомих. Постійно тримайте автотранспорт у справному стані та заправленим пальним до повного баку. Також, ретельно сплануйте маршрут виїзду (в залежності від зони ведення активних бойових дій) та місце прибуття в безпечну зону, при цьому розгляньте варіанти розміщення у родичів, друзів, знайомих, близьких тощо.

Якщо ви будете евакуюватися органами державної влади завчасно в органах міс-цевого самоврядування уточніть адресу збірного пункту евакуації та яким видом транс-порту або пішим порядком Ви вирушаєте до нього. Також там Ви можете отримати дода-ткову консультацію, якщо у Вас виникнуть питання, щодо дій у разі виникнення надзви-чайних ситуацій.

 

ЕВАКУАЦІЯ

Отримавши повідомлення про початок евакуації, не панікуйте.

Вимкніть джерела водо-, електро- та газопостачання, загасіть вогонь у грубах.

Повідомте сусідів та близьких про початок евакуації. Надайте допомогу дітям, особам з інвалідністю, людям похилого віку.

Візьміть екстрену валізу та вирушайте власним автотранспортом за спланованим маршрутом в безпечну зону, а у разі неможливості це зробити – вирушайте до збірного пункту евакуації.

Якщо Ви не можете самостійно вийти з приміщення, Вам необхідно вивісити за вік-ном або прив’язати до ручки вхідних дверей біле полотно так, щоб було видно з вулиці, та повідомити органи місцевого самоврядування, підрозділи ДСНС, Національної полі-ції. Вам на допомогу будуть направлені працівники соціальних служб.

Після прибуття до збірного пункту евакуації Вас буде евакуйовано до проміжного пункту евакуації для проведення дозиметричного контролю та санітарної обробки у разі необхідності.

Ще раз наголошуємо на важливості ретельного захисту речей, які берете з собою, від контакту з навколишнім середовищем та забруднення радіацією (речі повинні бути герметично запаковані).

По закінченню дозиметричного контролю Вас буде переміщено до безпечної зони.

УВАГА!

В залежності від масштабу аварії, напрямку вітру інших складових на відпові-дних територіях можуть вводитися різні Режими радіаційного захисту населення в умовах радіоактивного забруднення, які передбачають виконання визначених заходів. Зазначені заходи будуть доводитися всіма можливими способами (телерадіомережами, інтернет-ресурсами, гучномовно-сигнальними пристроями тощо) у разі виникнення НС. Наполегливо рекомендуємо безумовно дотримувати-ся тих заходів, які будуть доводитися (з їх переліком можна ознайомитися на офі-ційному сайті облдержадміністрації).

Просимо взяти до уваги, що дисципліна та організованість, суворе виконання вказівок органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування забезпе-чить збереження Вашого здоров’я і життя, а також зменшить можливі втрати.
Сподіваємось, що Вам ніколи в житті не знадобиться інформація, викладена у цій пам’ятці.

 

Завантажити Пам’ятку дій у разі аварії на Запорізькій АЕС